Wmurowanie kamienia Rondo Verona

Wmurowanie kamienia Rondo Verona

MUROWANIE KAMIENIA WĘGIELNEGO POD RONDO VERONA MATERIAŁ PRASOWY ZWIĄZANY Z HISTORIĄ MIEJSCA BUDOWY WROCŁAW, PLAC POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH, 18 LISTOPADA 2005

Dzisiejsza uroczystość - podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Rondo Verona - ma wymiar symboliczny także z uwagi na historię tego miejsca. Rondo Verona matrzy skrzydła - jedno łukowate przy Placu Powstańców Śląskich, drugie wzdłuż ulicy o tej samej nazwie,wreszcie trzecie maleńkie przy Sztabowej.
Słowo o tych nazwach. Ulica Powstańców Śląskich, idąca od centrum Wrocławia ku południowym przedmieściom, to przedłużenie ulicy Świdnickiej - razem jedna z głównych osi miasta. Ulica Świdnicka nazwę swą zawdzięcza, jak się nietrudno domyślać, temu, iż to tędy właśnie prowadziła droga łącząca dwiestolice śląskich księstw - Wrocław i Świdnicę. Świdnica słynęła z produkcji doskonałego piwa. Wożono je nietylko do wszystkich miast śląskich, ale i do Krakowa, Torunia, Czech, Węgier, Niemiec, a nawet do Włoch. Wmiastach pijących świdnickie piwo istniały specjalne „Piwnice Świdnickie” gdzie to piwo podawano. Jest i„Piwnica Świdnicka” pod słynnym wrocławskim Ratuszem. I to właśnie tuż spod Ratusza i Pręgierza, zwrocławskiego Rynku Staromiejskiego, zaczyna swój bieg na południe szlak do Świdnicy, przy którym stoi Rondo Verona.
Ale piwo produkowano nie tylko w Świdnicy - dokładnie w miejscu, gdzie powstaje Rondo Verona, założono słynny browar Friebego, a miejsce to nazwano Friebeberg. Friebeberg, czyli Górka Friebego, to nie tylko piwnice pełne piwa, ale również elegancki budynek - restauracja i teatr, a także park - ulubione miejsce spacerów mieszczan. Lecz biegnący wzdłuż Friebebergu pradawny szlak na południe służył nie tylko do wożenia piwa. To właśnie z południa, z Włoch przyszedł do północnej Europy renesans. Pod tym względem najsłynniejszy jest krakowski Wawel, przebudowany w nowym stylu przez włoskich architektów przybyłych z Boną - włoską żoną króla Zygmunta Starego. W tym okresie Jagiellonowie władają nie tylko wPolsce, Litwie, Rusi i Prusach, ale także w Czechach i na Węgrzech. Panują również w czeskim wówczasWrocławiu.
Powstają we Wrocławiu kamienice mieszczańskie w stylu Renesansu włoskiego. Odziedziczenie Śląska przez Habsburgów umacnia związki Wrocławia z południem Europy. Ślady włoskiego Renesansu można wręcz dostrzec na zachowanych starych pocztówkach, zdjęciach i planach eleganckiego browaru i restauracji na Górce Friebego. Niestety II Wojna Światowa zniszczyła dużo piękna we Wrocławiu. Po wojnie odbudowano wiele budynków, ale przecież nie wszystkie. Po Friebebergu pozostała blizna. Wśród zachowanych i pięknie odrestaurowanych kamieniczek przy Placu Powstańców Śląskich miejsce po browarze na Górce Friebego było brzydką i niefunkcjonalną szczerbą. Dlatego jest coś głęboko symbolicznego, że po latach, to właśnie włosko-polska spółka, która budowała już pod Wawelem, wypełni tębolesną lukę w architekturze miasta.
Projekt powstał w porozumieniu z władzami, także architektonicznymi, Wrocławia. Wpisuje się on w plan zagospodarowania przestrzennego i pasuje do okolicznej zabudowy. Włoski architekt świadomie nawiązuje do neorenesansowych akcentów sąsiednich budynków, a także wprowadza ściśle włoskie nawiązania - charakterystyczne loggie. Z kolei od strony parku pojawiają się nawiązania do architektury włoskiej, ale średniowiecznej - arkadowych krużganków klasztornych. Balkony obecne po obu stronach Rondo Verona stanowią znakomite przypomnienie Werony - miasta Romea i Julii, z którego wywodzą się korzenie firmy Verona Building. Na ostatnich piętrach polecamy apartamenty dwupoziomowe. Na najniższych piętrach znajdą się lokale handlowo-usługowe i ciche biura. Mamy nadzieję, że duch
przedwojennego Friebebergu odżyje w eleganckich kafejkach. W podziemiu parking. Łatwo ruszycie stąd nie tylko do Włoch, ale w każdym kierunku. Ulica Powstańców Śląskich to także wyjazd na autostradę Drezno-Kraków i na lotnisko.
Mamy nadzieje, że również Państwu udzieli się romantyczny nastrój, dlatego ofiarowujemy Państwu butelkę włoskiego wina z okolic Werony.