Mieszkania z wyższej półki

Mieszkania z wyższej półki

Powstające w Krakowie obiekty wysokiej klasy potwierdzają jego metropolitalną pozycję. Skala budownictwa apartamentowego nie jest jednak wielka.

Budownictwo apartamentowe stanowi tylko pewien margines inwestycji realizowanych w Polsce. W większych miastach, w opinii specjalistów, nie przekracza ono poziomu 1-3 proc. mieszkań realizowanych ogółem.

Apartamentowce powstają przede wszystkim w dużych aglomeracjach. Wiodący jest w tej dziedzinie rynek stołeczny, gdzie wysokiej klasy obiekty mieszkalne stanowią dominującą pozycję w ofercie dużych firm budowlanych i deweloperskich. Podobnie jak we wszystkich pozostałych dziedzinach życia, tak i w tej, rozwój budownictwa apartamentowego jest ściśle uzależniony od statusu materialnego potencjalnych nabywców mieszkań. Trudno się zatem dziwić, że Warszawa przyciąga liczących się inwestorów.

Odrębnym zagadnieniem jest klasyfikacja budownictwa apartamentowego. Jego status, wynikający z lokalizacji, jakości wykończenia oraz ceny, prezentuje się w każdym rejonie Polski, a nawet w każdym z miast, nieco inaczej. Bez wątpienia na cenę 1 m kw. mieszkania z tzw. górnej półki zasadniczy wpływ będzie miał koszt działki i wykonawstwa, uzależnionego od sytuacji na lokalnym rynku pracy. W Warszawie, która stanowić może dla naszych Czytelników punkt odniesienia, jednopokojowe mieszkanie o pow. 29,6 m kw., w Apartamentach Sawa Park na Saskiej Kępie, kosztuje 35,9 tys. dolarów (czyli ok. 140 tys. zł), a dwupokojowe o pow. 41 m kw., w Apartamentach przy Wyścigach na Mokotowie, 46,84 tys. dolarów (ok. 180,3 tys. zł). Ceny nie odbiegają zatem zbytnio od poziomu krakowskiego.

Powstające w Krakowie obiekty wysokiej klasy potwierdzają jego metropolitalną pozycję. Skala budownictwa apartamentowego nie jest jednak wielka. Sukcesem zakończyła się w ostatnich latach realizacja m.in. Domu pod Żaglami i Villa Verde, nie powiodła się natomiast - ze względu na lokalizację i ceny - budowa Plejad. Przykład wymienionych dwóch pierwszych inwestycji pokazuje, że istnieje w Krakowie pewne zapotrzebowanie na mieszkania o najwyższym standardzie w obiektach zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta.

Z  informacji, które docierają do magazynu "Dom"  m.in. od krakowskich biur architektonicznych, wynika, że w mieście przygotowywane są duże, atrakcyjne inwestycje apartamentowe. To, że część z nich pozostaje wciąż na deskach kreślarskich wynika z paraliżu administracyjnego owocującego m.in. brakiem decyzji o WZiZT. Najgroźniejszym efektem, wynikającym ze wstrzymywania nie tylko tego rodzaju budownictwa, będzie przepływ kapitału inwestowanego do tej pory w Krakowie do innych, atrakcyjnych ośrodków miejskich w Małopolsce, co zresztą powoli się już odbywa.

Duże zainteresowanie apartamentami wynika z faktu, że stanowią one atrakcyjną lokatę. - Osoby, które w ostatnich latach nabyły mieszkania w znanych zespołach apartamentowych, wiedzą, że ich wartość rośnie z każdym rokiem - podkreśla Grażyna Sawicka-Chmura, właścicielka jednego z krakowskich biur nieruchomości. - Dzisiaj dodatkową zachętę stanowi fakt, że były one budowane przy niższej stawce VAT.

Jednym z dowodów na to, że Kraków jest postrzegany jako bardzo atrakcyjne miejsce do inwestowania, może być pojawienie się w nim kolejnych, zagranicznych inwestorów. Należy do nich firma Verona Building, należąca do włoskiego koncernu Valdadige Construzioni, którego początki sięgają 1876 r. Budowaną przez nią w Bronowicach Villę Verona utworzy w przyszłości zespół czterech budynków z apartamentami o pow. od 45 do 77 m kw. W rzeczywistości jednak mogą być one dużo większe, gdyż konstrukcja budynków umożliwia łączenie ich nawet do 300 m kw. Mieszkania zostaną przygotowane "pod klucz" - z dębowym parkietem, włoską terakotą oraz mahoniową stolarką. Każdy z budynków posiadał będzie na dachu zielony ogród i podziemny parking na 40 samochodów. 1 m kw. pow. mieszkalnej w Vilii Verona kosztuje ok. 4800 zł brutto.

Bardzo ciekawy pod względem architektonicznym jest nowo powstający (na planie trójkąta) budynek przy ul. Wrocławskiej, zaprojektowany przez biuro Skoczek & Wojdacki Architekci, realizowany przez Carlsson Group. Również i w nim znajdował się będzie ogólnodostępny taras, podziemny parking z garażami i miejscami postojowymi. Wewnętrzny dziedziniec w tym budynku zostanie przykryty szklanym dachem. Mieszkania będą bardzo dobrze doświetlone dzięki dużym przeszkleniom okien. 1 m kw. pow. mieszkalnej kosztuje w obiekcie tym ok. 4,1-4,5 tys. zł.

Atrakcyjne lokale apartamentowe powstają w ścisłym centrum Krakowa. Przy ul. Kościuszki zbudowany został Dom na Przystani z lokalami apartamentowymi mającymi widok m.in. na Wawel i klasztor Norbertanek, w pobliżu zaś - w sercu Starego Salwatora - znajduje się obiekt z lokalami typu penthouse realizowany przez SM Salwator. Na łamach "Domu" prezentowaliśmy również Rezydencję na Piasku, obiekt z podziemnymi garażami, który powstaje przy ul. Krupniczej dzięki przebudowie zabytkowej kamienicy znajdującej się od frontu. Sąsiedztwo Rynku kosztuje jednak dość dużo. 1 m kw. pow. mieszkalnej kosztuje ok. 8 tys. zł.

Kraków, o czym świadczą przytoczone przykłady, ma bardzo duży potencjał inwestycyjny również w dziedzinie budownictwa typu apartamentowego. Pytanie tylko, czy w najbliższych latach możliwości zostaną odpowiednio wykorzystane. Apartamenty, o czym warto pamiętać, są miejscem zakotwiczenia dla osób, które dużo znaczą w różnych dziedzinach życia społecznego. Co będzie, gdy w Krakowie przestanie się je budować?

Janusz Michalczak